Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpěvačka Petra Černocká oslaví šedesátiny

23. 11. 2009

Do srdcí posluchačů se zapsala hlavně hity jako Ovečka, Jedou vozy, Koukej, se mnou si píseň broukej či Náklaďák. Lidé si ji zamilovali také jako filmovou čarodějnici Saxanu z rodinné  komedie Dívka na koštěti. Zpěvačka a herečka Petra Černocká Kiss, jež se v posledních letech věnovala i moderování televizních pořadů či psaní knížek, oslaví v úterý 24. listopadu šedesátiny.Kiss

 

 

Jedna z hvězd české populární hudby zejména 70. a 80. let disponující libozvučným hlasem, někdy vykročí ze středního proudu k jemnému rocku, jindy k folkové baladičnosti či ke country stylu. Sama také skládala či skládá písničky a písňové texty, vydala více než 60 singlů, tři gramofonová alba, po roce 1989 jí vyšlo pět nových a několik vzpomínkových CD. V minulosti podnikla řadu turné doma i v zahraničí. Za svými posluchači jezdí stále mladistvě vyhlížející zpěvačka s koncertním programem i dnes.

Oblíbená interpretka popmusic přitom původně směřovala k opernímu zpěvu. Narodila se 24. listopadu 1949 v pražské rodině právníka a úřednice, ale její hudební nadání ji přivedlo na pražskou konzervatoř. V roce 1970 absolvovala obor operní zpěv a klavír. Umělecké geny v rodině nesl i její bratr, moderátor a diskžokej Pavel Černocký, a rovněž bratranec, slavný český herec Vlastimil Brodský.

Ještě za studií na konzervatoři začala Černocká vystupovat se skupinou Pastýři vedenou Petrem Hannigem. S kapelou natočila svoji první vlastní písničku Ovečka, která se stala populární a často ji uváděl rozhlas i televize. V roce 1968 získala angažmá v divadle Semafor, kde začínala ve skupině Jiřího Grossmanna a Miloslava Šimka ve hře Besídka v rašeliništi a později přešla k Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi.

Od roku 1971 spolupracovala řadu let s hudební skupinou Kardinálové Zdeňka Merty, s níž natočila svůj snad největší hit - countryově laděný Náklaďák (objevil se na její první dlouhohrající desce Lidí se ptej z roku 1975) či jiné známé songy jako Adié, řeknu vám (1974). Ještě předtím zaujal její hit Jedou vozy (1971) z repertoáru polské zpěvačky Maryly Rodowiczové. Nahrávala i s velkými hudebními tělesy, s Orchestrem Karla Vlacha například natočila skladbu Koukej, se mnou si píseň broukej (1973, vlastní text i hudba) a další. Po rozpadu Kardinálů se nějaký čas objevovala na koncertech po boku zpěváka Jiřího Štědroně se skupinou Golf. Posledních 15 let vystupuje v komorních recitálech s kytaristou a svým druhým manželem Jiřím Pracným.

Kromě své pěvecké kariéry Petra Černocká zazářila i na filmovém plátně. V roce 1971 si zahrála hlavní roli ve filmové komedii režiséra Václava Vorlíčka Dívka na koštěti, k níž nazpívala i známou titulní píseň Saxana. Za postavu studentky čarodějnické školy získala v následujícím roce diváckou cenu Herečka roku.

Zpěvačka se objeví i ve volném pokračování filmu, jež připravuje do kin opět režisér Vorlíček. V minulosti si Petra Černocká zahrála ještě v bratislavské televizní trilogii Nepokojná láska z roku 1976 či ve slovenském filmu Otec z roku 1981. Velká milovnice a sponzorka opuštěných zvířat a zvířat chovaných v zoo koncertuje, vydává cédéčka a nepravidelně se objevuje jako moderátorka televizních, zejména hudebních pořadů. V roce 2003 vydala autobiografickou knihu Co mě maminky (ne)naučily.

Petra Černocká je od roku 2004 podruhé vdaná. Se svým prvním manželem, hudebníkem a producentem Janem Vaculíkem, má dceru Barboru, která vystudovala žurnalistiku a zpívá ve vokální skupině Yellow sisters.

 

Náhledy fotografií ze složky Petra Černocká současnost

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář