Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vorlíčkova Saxana přijde do kin letos v listopadu

31. 5. 2010

Symbolická první klapka filmu Václava Vorlíčka Saxana, volného pokračování úspěšné Dívky na koštěti, zazněla 29. listopadu v ateliérech na pražském Barrandově.

vydáno: 31.05.2010, 10:05

Praha - Koncem roku se v kinech objeví pokračování filmové komedie Dívka na koštěti z roku 1971, na které vyrostly tři generace diváků. Původně měla být premiéra pohádky Saxana už loni, avšak práce na trikových scénách pozdržel nedostatek financí.

Snímek o čarodějnici, která z říše pohádek uteče do světa lidí, kombinuje hrané záběry s počítačovou animací 3D. Je dalším projektem Václava Vorlíčka, na jehož kontě je třicet celovečerních filmů a úspěšných seriálů. Osmdesátiny režisér oslaví 3. června na festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Pak převezme tento držitel mnoha ocenění včetně zahraničních cenu na přehlídce Art Film Fest, která se koná v Trenčianských Teplicích a Trenčíně.

"Je to pokaždé jisté zadostiučinění, že člověk pracoval tak, že vytvořil díla oblíbená, která diváci vyžadují. Lidé totiž mají rádi co už znají. Když se dobře pobavili, podívají se znovu i na Dívku na koštěti a čekají třeba na okamžik, kdy se Saxana setká s chovankou psychiatrického ústavu v neodolatelném podání Heleny Růžičkové," řekl Vorlíček ČTK.

Helenka Nováčková v roli Saxanky během natáčení filmu režiséra Václava Vorlíčka Saxana, který bude volným pokračováním rodinného filmu Dívka na koštěti. Snímek bude kombinovat živou akci herců s animovanými pasážemi. Ve filmu nyní již bývalá žákyně čarodějnické školy Saxana (Petra Černocká) žije ve světě lidí. Šťastně se provdala za svou první lásku Honzu Bláhu (Jan Hrušínský) a společně s dcerou Saxankou obývají velkou rodinnou vilu, dědictví po prarodičích.

Jeho krédem vždycky bylo bavit lidi. "Zapůsobit na diváky podobně, když jsem se jako kluk bavil na komediích například Martina Friče a řady dalších. Pracoval jsem v době, kdy od 50. let všechno zešedivělo. Byl jsem proto rád, že jsem mohl divákům nabídnout na 90 minut smích," vysvětlil režisér, který výrazně poprvé zabodoval v roce 1966 parodií na komiksové seriály Kdo chce zabít Jessii? Herecké obsazení v čele s atraktivní Olgou Schoberovou a Jiřím Sovákem a kreslená složka Káji Saudka daly základ komerčnímu úspěchu. Snímek získal v Terstu v roce 1966 hlavní cenu a zabodoval i na filmovém festivalu v Locarnu.

Saxanu začal Vorlíček natáčet koncem roku 2007 na Barrandově. "Vznikla tak celá hraná část a počítali jsme s tím, že do obrazu přidáme pohádkové postavy včetně téměř čtyřmetrového draka. Po roční přestávce, kdy jsme sháněli další investory, se v animacích pokračovalo," uvedl režisér. Ve studiu pracoval před modrým pozadím poprvé.

 

 

Obrazek

"Náročné to bylo především pro herce, kteří své animované spoluhráče pochopitelně neviděli; ale vcelku tato digitální technika práci usnadňuje," vysvětlil filmař. Připomněl svou spolupráci s dnes již zesnulým kameramanem Vladimírem Novotným, který byl specialistou na filmové triky. "Věděl, co chci, nakreslili jsme si to a on vždycky vymyslel ty nejschůdnější způsoby realizace," uvedl Vorlíček.

Podle scénáře, který napsal spolu s ním umělecký šéf společnosti DesignBros Vlastimil Mistrík, žije bývalá žákyně čarodějnické školy Saxana (Petra Černocká) ve světě lidí. Provdala se za Honzu Bláhu (Jan Hrušínský) a s dcerou Saxankou (Helenka Nováčková) obývají rodinnou vilu. Poslední vůle babičky Antonie ale způsobí, že s nimi bydlí také strýc Evžen (Petr Nárožný) a ztřeštěná teta Irma (Jiřina Bohdalová), kteří o minulosti Saxany nic netuší. Až teprve její neopatrnost a vzpomínky na mládí ukryté na půdě zaviní, že se prozradí nejen její původ. Saxanka objeví truhlu s čarodějnickými pomůckami a prostřednictvím kouzelné knížky se dostane do školy čarodějnic a na veletrh strašidel. Vinou tety Irmy se v pohádkové říši ocitne i komiksový padouch Crackman, který ji chce ovládnout. Malá Saxana mu zkříží cestu; nemůže přeci dopustit, aby byly pohádky zničeny.

V dalších rolích této komedie se objeví Josef Somr, Bronislav Poloczek, Barbora Kodetová, Jaroslav Kepka, Naďa Konvalinková, Jiří Lábus a Ota Jirák.

Václav Vorlíček je podepsán například pod slavným pohádkovým seriálem Arabela, rodinnou fantasy Létající Čestmír, komedií Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky, komediální fantasy Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. "Kdyby se vyskytl nějaký nápad, který by byl z žánru podobných bláznivých komedií, rád bych ho udělal - ovšem pokud mi bude zdraví sloužit," dodal.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Petra Černocká současnost

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář